Endodoncija

Endodoncija je grana dentalne medicine koja se bavi liječenjem unutarnjih dijelova zuba, točnije zubnog živca. Cilj tretmana je povratak funkcije zahvaćenog zuba i uklanjanje boli.

Header Image

KONZULTACIJE

Besplatne konzultacije

U ordinaciji Popović Dent nudimo besplatne konzultacije i prvi pregled kako bismo lakše kreirali personaliziranu ponudu koja odgovara vašim potrebama.

Naruči se

Tehnologija

Laser i ultrazvuk

Uz primjenu ultrazvučnih valova dodatno aktiviramo kemijska sredstva za dezinfekciju te povećavamo vjerojatnost uspješnog liječenja. Takvom primjenom ultrazvučnih valova prodiremo dublje u zubnu strukturu koja je zahvaćena upalom i smanjujemo bakterijsku prisutnost. Sličnu primjenu imaju i laseri u dentalnoj medicini. Svojim zrakama i uz korištenje posebnih aktivatora se uništava stijenka bakterija te dodatno pospješuje cijeljenje.

Endodoncija

Strojna endodoncija

Naš tim u svakodnevnom radu primjenjuje najsuvremenije metode i materijale liječenja što uključuje i upotrebu uređaja za strojnu terapiju endodontskog prostora zuba. Na taj način se uklanja inficirani dentin (unutrašnji sloj zuba u korijenskom kanalu) i zaosale bakterije. Time se uz kemijsku obradu kanala stvaraju povoljni preduvjeti za uspješno liječenje i povratak zuba u funkciju.

FAQ

Najčešća pitanja

Može li prethodno liječeni zub ponovo početi boliti?

Kada se endodontska terapija provodi po prvi puta na pojedinom zubu, uspješnost takvog liječenja uz korištenje mehaničke, kemijske obrade uz ultrazvučnu obradu kanala iznosi više od 90%. Najčešće zub koji je na adekvatan način obrađen i kasnije protetski zbrinut ne izaziva daljnje probleme. Ponekad se i uz sve navedene metode dogodi da nakon određenog vremena prethodno liječeni zub ponovo počne uzrokovati proleme. Tada se pristupa ukoliko je to moguće revizijskom liječenju, odnosno ponovo se napravi endodontska obrada zuba. Postotak uspješnosti ponovnog liječenja je otprilike 50-60%.

Mora li se endodontski tretiran zub nužno kasnije dodatno protetski zbrinjavati?

U našoj svakodnevnoj praksi često nam pacijenti postavljaju isto pitanje. S obzirom da je djelovanje bakterija iz nesanirane karijesne lezije oštečuje zubni živac, ujedno i nepovratno oštečuje tvrdu zubnu strukturu. Nakon što se ukloni sav karijes sa zuba, prvo se rekonstruiraju sve stijenke zuba kako bi se osigurali osnovni uvjeti za pravilno liječenje zuba (da nema daljnjeg upliva slive i bakterija u korijenski kanal koji se tretira). Zbog djelovanja karijesa vrlo često nedostaje više od polovine površine zuba te je tada preporuka po završenom liječenju navedeni zub nadograditi dio koji nedostaje i zbrinuti odgarajućim protetskim nadomjestkom.

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.